Довршете ја песничката со наслов Снег

 - Снег

Снегулки како ѕвездички бели
Ми ги наполнивте ракавиците цели
............

Дали знаете?

Запознавање со одредени поими во однос на времето

Планетете Земја малку личи на крушка

Бувовите се единствените птици кои можат да ја препознаат сината боја.

Планетата Плутон добива 1560 пати послаба сончева светлина од Земјата

Медузата е 95% вода

Сонцето на Венера изгрева на запад затоа што Венера ротира во спротивен правец од другите планети во нашиот сончев систем.

Растенијата што живеат на песоклива почва имаат многу долги корени.Тревата паламида со стебло од 1 метар може да има корен од 6 метри

Највредните дијаманти имаат сина боја.

Околу 9 милиони луѓе на светот слават роденден на ист ден.

Еден вид пајак го добил своето има по холивудскиот актер Харисон Форд.

Децата се смеат околу 400 пати на ден, додека возрасните тоа го прават само 15 пати.

Коалите имаат отисоци на прстите многу слични на луѓето.

Енергијата на ѕвездите доаѓа од термонуклеарните реакции во нивната внатрешност при температура од 9999726.85 °

Сончевата атмосфера има три обвивки: фотосфера, хромосфера и корона. Короната се гледа само при целосно затемнување на Сонцето.

Срцето за 24 часа извршува работа колку да се подигнат 10000кg на 1m висина. За 70 години извршува работа колку воз да искачи товар на Мон Блан.

На врвот на прстите на 1см квадратен се наоѓаат повеќе од 100 телца за допир,а на стомакот само 15.

Во САД има повеќе од 52,6 милиони кучиња.

Лилјаците секогаш вртат лево, кога излегуваат од пештера.

Пингвините се единствените птици кои можат да пливаат, а не можат да летаат.

Во Бангладеж, децата кои наполниле 15 години можат да завршат во затвор поради препишување на тест.

На Земјата паѓаат вкупно 6.000 громови во една минута.

Ребрата на човекот се движат околу 5 милиони пати годишно, како резултат на дишењето.

Делфините спијат со отворени очи.

Томас Едисон, пронаоѓачот на сијалицата, се плашел од темнина.

Повеќе од 1.000 птици годишно умираат поради судир во прозорец.

Во просек, секој човек има околу 1.460 соништа годишно.

Крт може да ископа тунел долг 90 метри во само една ноќ.

Орелот може да убие млад елен и да одлета заедно со него.

Антарктикот е единствениот континент на кој нема рептили и змии.

Површината на брокулата е составен од стотици мали цветови.

Бамбусот може да расте и по 2.5 сантиметри на час

Птиците се препелкаат во вода или прав за да се исчистат од вошки и болви

Зептосекунда е една милијардити дел 1/1000000000000 од секунда

Еден кочан пченка има околу 500 јадра

Повеќето калкулатори се помоќни од првиот компјутер на светот

Скелетот на човекот има околу 300 коски кога ќе се роди, но само 206, кога ќе порасне

Потребни се околу 3 години нон стоп возење велосипед за да се стигне до Месечината.

Твои вести

Мојата вест е тоа дека на најтешкиот тест по математика извадив 5 - Елеонора

Драги Мина и Петко моето братче толку многу ве сака што кога станува од спиење секогаш гледа 5+ - Оља

Петко мојата сестра толку многу сака да те гледа што и мене тоа ме радува - Бојана

Петко мојата сестра многу те сака така што ме моли да и ги пуштам Петко и Виви. - Бојана

Моја вест е дека на екстерното тестирање ги добив сите петки!- Блаже

Петко јас имав милениче се викаше Суза. Нонстоп те гледаше тебе кога и ќе ја слушне песната која ви почнува за емисијата веднаш трча и јас ќе му наместам столче до телеворот! -Надица Силјанова-Кавадарци-10 години

Вчера ми беше роденден. Мојата другарка ...... ми купи куче Петко! Секогаш ја гледам емисијата 5+. Ве сакам Петко и Мина!! Фросина 10 год.

Петко јас имав 2 мачиња.Едното секогаш те гледаше тебе на телевизија и ми се загуби на 1 година и 9 месеци.Другото беше само надвор и тоа ми се загуби на 2 недели!-Дарио Нестороски-Прилеп-10 години

Од 5 години ве следам и гледам. Вашата емисија е најдобра! Многу забавна емисија...Иако секој ден пробувам да се јавам,неможам...Сепак поздрав до:Виви, Пони, Среќко, Чаки, Мина, Цветко, ПЕТКО и останатите членови од емисијата 5+... Јухиии,јуххииии јееееееј!! -Афродита Јованова- Велес- 10години

Мил, Петко. Јас се викам Мила и имам 6 години. Денес бев најсреќна на свет затоа што мама ми купи розева тастатура. Брзавме да се вратиме дома за да гледам 5+! Многу сакам да дојдам кај тебе во емисија и ако ме поканиш ке бидам најрадосното девојче на целиот свет!!! Многу поздрави до тебе, до Виви, до Цветко и до Мина. Те сака Мила!!!

Најпрво сакам да кажам дека емисијава е навистина добра,забавна и најпрво поучна! Продолжете вашата емисија е навистина супер,и ќе продолжам да ја гледам! Поздрав,јухи јухи јееејјј! -Ива

Петко,сестра ми кога те гледа се смее и кикоти . Многу те сака-Марија Цветановска 11 години

Петко јас имаме едно папагалче што е мило исто како тебе и паметен исто како тебе. - Елеонора

Здраво Петко секој ден те гледам заедно со мојата сестра и многу се обидуваме да стапиме во контатк но никако. Поздрав Иван

Мојата сестра Камелија редовно ја гледа вашата емисија и ги знае сите реклами од Петко и Мина, - Офелија

Јас имам две мачки кои обожаваат да ве гледаат на ТВ екраните вклучувајќи ме и мене, Јухиии јухииии јееејјјј. - Самра

Јас и брат ми секој ден ве следиме и многу ни се допаѓа вашата емисија.Од вас научивме многу работи.Поздрав од Матеа до:Петко,Мина,Цветко,Виви,Пони,Чаки и Среќко. :)

Ејј Петко ја сум твој голем обожавател,Секој ден те следам на телевизија, Имам блуза која ја испечатив со твојот лик. Поздрав Кика

Jaс сум најдобра во одделението и секогаш добивам 5, но многу деца ми завидуваат и сакаат да го уништат мојот успех !- Тина

Петко ,и јас имам кученца едното се вика Леон и личи на тебе , а другото се вика Леона и личи на Пони !!!- Цветанче

Во Понеделник имаме Екстерно тестирање.Се надевам дека ќе ми помогнете да добијам 5ка.Поздрав до 5+. Петар Цацаноски

Петко мене вчера ми беше роденден и наполнив 6 години а заедно со другарчињата ги игравме вашите игри - Андреа

Многу е интерсна емисијата и смешна,многу ми се допаѓа песната: „Фамилија“ Поздрав од: Ален

Јас за мојот роденден добив водна желка од другар ми. - Симеон

Денес во училиште пишувавме стихотворби за мајката за 8ми Март.Мојата стихотворба беше најубава.Додив 5 го огромен + !-Андреа од Радовиш

Петко јас имам едно маче кој се вика Маца. Секоја емисија штоја гледам ја гледам со моето маче Маца.- Софија колоска

Петко јас постојана ти ги гледам емисиите и неколку пати сум ти се јавила.Добив чашка и блуза.Многу ми се интересни твоите емисии.Некој кои ми беа интересни се Европска Унија кога мина ни објаснуваше како се направила а вие кога се каравте чиво колбасче е најубаво,цвеке, знаме и друго. - Јасна

Петко јас имам куче и се вика Мона многу си личите !!! - Тина

Една чудна ноќ јас станав и видов дека моето куче има дамкина забите и дека е здебелено. Го прашав јас што муе тој ми рече дека секој ден јадел бургери помфрити и пици. Јас се исплашив и му дадов зеленчук овошје чаеви и друга здрава храна.Од тогаш јас многу пазам на исхраната а исто така и моето куче барни. -измислен состав од:Сара Петровска.

Јас сум зафатена во времето кога вашата емисија се емитува во живо, но ги гледам репризите и иако неможам да ви се јавам се забавувам и учам многу. - Маја

Петко, јас имам еден мачор кој се вика Чупко и секоја емисија кога ја гледам тој веднаш доаѓа и се мести до мене за да гледа! Сигурно ти и тој би биле добри пријатели иако тој е мачор а ти си куче! Оља Тошиќ

Петко јас имам куче и се вика Мона многу си личите !!! -Тина

Петко, јас имам еден мачор кој се вика Чупко и секоја емисија кога ја гледам тој веднаш доаѓа и се мести до мене за да гледа! Сигурно ти и тој би биле добри пријатели иако тој е мачор а ти си куче! -Оља Тошиќ

Петко денес сум многу среќна бидејќи по математика само јас имав единствена 5 . Јас многу ве сакам Петко но никогаш неможам да ве добијам но сепак ве сакам ! Снежана

Jас ве гледам од кога почнавте да ја емитувате емисијата. Ве следам од мали нозе. Сега јас учам во ОУ Славко Лумбарковски во Новаци.Јас сега одам на часови по глума и се надевам дека еден ден и јас ќе дојдам во вашата емисија. СО среќа продолжете така - Јухи јухи јејјјјјјјјјј Чао Иванчо Петковски

мајками ми донесе мало слатко куче и ме праша како ќе ти се вика кученцево? И и одговорив ако биде женско или Виви или Пони а ако бидад или Петко,или Среќко или пак Чаки.После една недела видовме дека е маско и го крстивме Петко-Ива петровска 9години

Петко јас за зимскиот распуст играв на компјутер се играв со моите другари се забавував - Денис Денчиќ

Мојот херој е мојата другарка Ана која ми помага кога нешто ме мачи јухи јухи јеееееееееееј - Матеа

Петко јас се викам Матеа и учам во О.У.Димитар Македонски и сум 3 одделение.Јас добив 5 по македонски и англиски јазик. Ја гледам 5+ емисијата и учам од неа. Ги поздравувам Виви Чаки Среко Петко Мина и Цветко од Матеа Џерков!!!

Јас кога сум на летен одмор сум пресреќна зошто се сончам пливам и забавувам. Поздрав од Лора до: Петко, Виви,П они, Сречко, Чаки, Мина,Цветко и сите други учесници во 5+ емисијата

Татко ми ми купил ново кутренце. Го крстив Петко- Марија 10 години

Jас сум најдобар ученик во оделението и сум претседател на тоа оделение. Секогаш носам 5+ и сите другари ме прашуваат од каде толку знам за да ги добивам тие оценки, а некои ми завидуваат. - Никола

Денес мојата другарка ме изнервира, ме бутна од велосипедот и побегна - Марија Р.

Петко јас секој ден редовно те гледам на ТВ Телма и јас од тебе и Мина научив многу - Марија

Вчера Дедо Мраз ми донесе пакетче - Дарио од Прилеп, 8 години.

Мојот херој е мојата другарка зошто ме спаси од куче- пит бул. - Марија Петрова

Здраво Петко. Јас се викам Катина и сум шесто одделение. Учам во О.У. Мирче Ацев. Ова полугодије го завршив со сите петки. Се гордеам на мојот успех,а заедно со мене и моите родители. Но за да ги добијам овие петки ми беше потребен напор и успех.Јухи Јухи Јееејјј ..... Догледање, со поздрав од Катина до сите членови од емисијата 5плус. Но највеќе до Петко!!!!!

Многу те сакам Петко - Марија

Денес добив 3 пакетчиња за нова година од мама тато и баба - Драгана

Денес е мојот роденден, ќе биде прекрасно,ќе добијам безброј подароци,пресреќна сум!Сите ми велат дека на твојот роденден си најсрекна!И навистина така е!Но неможеме без вас!Ќе ва најдеме!Јас дома ке правам журка!Поздрав Од Ана до Петко, Виви, Пони, Сречко, Чаки, Мина, Цветко и сите учесници во 5+емисијата-Ана

Денес на писмената по македонски јазик добив 5 со огромен плус - Тијана

И беше роденден на наставничката, ние толку ја изненадивме што таа се воодушеви. Јухи Јухи јеј 5+

Се возевме со велосипеди. Јас паднав и моите друграти Јане и Филип ми помогнаа!

По часот по математика ја ришив најтешката задача и наставничката ми стави 5+

Еден ден игравме кошарка. Стефан ни ја земаше секогаш топката, бидејќи само губеше. Ние му викавме:„Не ја зимај не играме за медал.“ Стефан пак ја земаше. И повеќе не си игравме со него. - Андреј

Јас денес добив чиста петка по македонски (5+) - Давор

Еден ден на нашата улица немавме топка со која би си играме.Тогаш јас донесов топка и го спасив денот - Давор

Јас по англиски јазик добив чиста петка. - Ева

Јас денеска добив (5+) по Математика - од Пина

Утре јас заминувам во Германија и ќе се вратам за 2 недели ВЕ САКАМ СИТЕ!!!!!

Се ближи мојот роденден и многу сум возбудена поради тоа!!! Стефанија 10 год.

Петко јас денес собирав ѓубре во мојата населба. Имаше многу отпадоци. - Теа

Минатата недела се одржа Еко маскенбал,а за најдобрите следуваше награда и диплома. Моето одделение и јас освоивме 1 место! Ивана 10 год.

Минатиот вторник бев на Златно Славејче, прекрасно си поминав - Матеа 9год

Денес ми е роденден ЈУХИ ЈУХИ ЈЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈ ! Поздрав до 5+ -Ребека од Штип

Добив 5-ка по Англиски. Бојана - 11 години од Виница

Вчера бев на театарската претстава Волшебникот од Оз и си поминав многу убаво. - Бојан 6 години

Моето ново училиште е „Мирче Ацев“ а моите наставнички се Вале и Биле. - Благој 7 години

Освоив прво место на натпреварот по англиски јазик. – Емилија 10, Гевгелија

Од понеделник почнувам да одам во ново училиште. Ќе запознаам нови другарчиња а со старите ќе продолжам да се дружам. Благој 7 години

Денес си земав ново кутре, го крстив Петко-Александар

И јас како Петко имав систематски преглед, и ми кажаа дека моите стапала не се баш нерамни, туку се малку рамни! И ми препорачаа секој ден по 10 минути да одам на прсти! - Евгенија

Среќен Halloween Петко!!! Денес по повод Денот на вештерките или Halloween се маскираме во нашето училиште! Јас ке бидам вампир - поздрав Ребека од Штип

Во зградата се всели ново девојче денеска прв пат си игравме кај мене, Јана 8 години

Многу ги сакам сликите и стриповите со Петко - Бодан Донев

Денес ми е роденден, добив најубава фудбалска топка, 7 години Струмица

Се запишавме на англиски заедно со Иле, Дамјан 8 години од Скопје

Вчера паднав се лизнав на плочки и направив рана на рацете и нозете. Сите ми велеа: „Tака растат децата како тебе. Како инаку ќе го помниш овој ден“.- Од Драгана Богоеска

Денес напревив торта наречена "медењаци" и тоа сама. Поздрав Драгана

Денес направив штрумфови слатки, многу се убави. - Елена Атанасовска

Денес направив шеќерни јаболки со помош на мојата постара сестричка. Јухиии, поздравете го Петко - Јана

Здрава храна, денес салата ми направи баба Милица- Ана од Прилеп, 10

Алфи денеска роди 5 мали кученца - Виктор од Скопје, 7 години

Сепак математика ми остави 4ка за крај на година :(- Соња од Охрид

Јухи Јухи Јееј дојде распуст

Твојот херој

Моите херои сте вие затоа што секогаш ме засмејувате и ме учите на убави работи.Јухи јухи јеееј! - Благојче Теновски

Моите херои се моите родители кои што ме учат на добри работи и мојата животна патека ја носат кон добро.

Мојот херој си ти Петко и Мина ама и Виви и Цветко - Мила

Мојот херој е мојата наставничка Јуле,која секогаш се однесува добро со мене - Елеонора

Јас сум Јована имам 9 години, мојот херој е мојата мајка која ме чува и сака.

Моите херои се моите родители кои што ме учат на добри работи и мојата животна патека ја носат кон добро.

Мојот херој е познатиот пејач Justin Bieber

Мојот херој е мојата наставничка Светлана Николова која ме научи да пишувам да читам да собирам, да одзенам, да броjам

Јас се викам Марија и моите херои се моите родители, Петко и Мина

Јас сум Марија имам 10 години мојот херој е мојот батко кој ме штити од сите.

Здраво Петко.Мојот херој е мојата симпатија,татко ми, мајка ми и мојата пријателка Марија.- Емилија

Мои хероини се моите две наставнички Вангелина и Марина, кои секогаш ме учат разни работи. - Илина

Мојот херој е мојата наставничка Елизабета која ме научи да читам и да пишувам ~ Марија

Мојот херој е Кристиано Роналдо.Тој е најдобриот фудбалер на светот, кој постигна 94 гола во 2013-Стефан

Мојот херој е мојот татко и Петко! - Дарио

моите херои се наставничката Маја и наставничката Даница- Стефани

Мојот херој е мојата женска Даниела од Фурка со многу убава коса и очи, и многу убави црвени усни!-Трајче Ѓоргиев

Мојот херој е мама која ме чува и гледа.

Моите родители се херои бидејќи секогаш се грижат за мене и моите сестри. - Аделина

Мојот херој е англискиот фудбалски клуб „Челзи“ кој беше европски шампион . - Никола

Мојот херој е мојата другарка Ана која секогаш кога ми треба помош секогаш ми помага но и јас секогаш кога

Мојот херој е моето куче, тоа ми помага во се. Си личите и се вика Петко, како тебе ! -

Мојот херој е мојата наставничка која ме научи да пишувам. - Емилија

Мојот херој си ти, Петко. Ти ме научи за штедење, рециклирање и многу други корисни работи. - Анастасија

Мојот херој е пеачката Бијонсе која испеа многу песни. - Адем

Мојот херој е Лионел Меси затоа што им помогна на Барселона да бидат прваци. - Бојан

Мојот херој е мојата мајка која знае да прави прекрасни јадењеа и мојот татко кој ме научи да возам велосипед!-

Мојот херој е ветеринарот Миле кој ми го излечи моето маче. - Оливера

Мојот херој е Петко кој ме научи многу работи. - Адем

Мојот херој си ти петко бидејќи ти не учиш на добро - Раде

Мојот херој е мојот другар Филип,бидејки тој е мојот најверен другар и секогаш си игра со мене-Бојан Анишиќ

Петко,Виви,Цветко и Мина се моите херои!Јас не проруштам ниедна ваша емосија бидејки вие ги учите децата само на добри работи!!

Мојот херој е мојата наставничка по балет која што ме научи да играм балет.-Андреа од Радовиш 9 години

Мојот херој е комшивката која го спаси малото дете од улица. - Сара

Мојот херој е целата екипа од 5+ и мојата наставничка по Македонски,ја обожувам.Оваа порака ви ја испраќа вашата обожователка Ивана.

Нашите херои се Петко и Мина-Јасмина бидејќи не учат да јадеме здрава храна,да штедиме струја,да ја чуваме природата и слицно.-

Мојот херој е братучет ми Стефан кој секогаш кога ќе му речам да ми помогне ми помага. - Андреј

Мојот херој е Мина која не учи да се храниме правилно. Андреј

Мојот херој е наставничката по англиски што ме научи да читам и да пишувам на англиски а се вика Сузана

Мојот херој е мојот другар Јован кој го спаси моето маченце.- Софија

Мојот херој е Мулан.Таа е девојка која оди во војска наместо својот тактко кој е болен. - Јасна

Мојот херој е најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси кој во 2012 година постигна 91 гол . - Никола

Херој е мојата другарка Марија што ми позајми дури 30 денари. - Марија

Мојот херој е мојот татко кој ми ги покажува сите игри на компјутер. - Младен Јанкулоски

Мојот херој си ти петко бидејќи не учиш на многу добри работи кои ни се потребни. - Даниел

Мојот херој е наставничката која ме научи да пишувам и читам. -Јас сум Моника Ангеловска и учам во училиштето Његош

Мојот херој е Џастин Бибер,бидејќи ме научи да сакам,да љубам и да ги препознавам добрите луѓе ♥ - Христина

Моите херои се Петко,Мина,Цветко и Виви, затоа што не учат како треба да се грижиме за планетата земја и не

Мојот херој е мојата најдобра другарка Сара која ме научи да бидам похрабра и попаметна.- Маја

Мојот херој е Бети од еден цртан. Изабела

Мојот херој е мојата наставничка Љубица Трпеска која ме научи да пишувам и читам- Тамара

Моите херои се сите они кои што се однесуваат етички имапомагаат на другите и ѓи почитуваат останатите. Јухи-Јухи-Јеееј -Берина

Здраво! Моите херои се Мина и Петко оти тие ме научија не само мене туку и сите деца како да

Моите херои се викаат мина петко виви и цветко тие нас децата не наочија да сме многу добри и екологисти-

Херој е мојата баба која замеси дури 3 пити.- Кристијан

Мои хероини се моите две наставнички Вангелина и Марина, кои секогаш ме учат разни работи - Илина Николовска

Мојот херој е најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси кој во 2012 година постигна 91 гол - Никола

Многу ми е интересно со вас. Многу ми се допаѓа песната „Немаме резервна планете“ - Марко

Мојот херој е мојот татко кој ми ги покажува сите игри на компјутер - Младен Јанкуловски

Mојот херој си ти Петко бидејќи не учиш на многу добри работи кои ни се потребни.******* - Даниел

Сара
Мојот херој е мојата најдобра другарка Сара која ме научи да бидам похрабра и попаметна.

Маја за Петко
Јас сум зафатена во времето кога вашата емисија се емитува во живо, но ги гледам репризите и иако неможам да

Херој е мојата баба која замеси дури 3 пити - Кристијан

Мојот херој е другар ми Иле кој ме научи да играм chaotic - Мартин

Херој е мојата докторка која ме излечи од грипот. - Аријана Јакшиќ

Мојот Херој е наставничката која ме научи да пишам и читам--Јас сум Викторија Ристова и учам во училиштето Страшо Пинџур

Јас имам мој херој името му е Петко. Тој не ме штити само мене туку цела планета, таков херој треба

Херој е баба ми која ме воспита најубаво што мoжеше - Теодора Дамческа

Мојот херој е моето куче Рик кое е многу интересно исто коко Петко и секогаш ме штити

Мој херој е моето маче кое секогаш ме развселува! - Теодора

Мојот херој е мојата наставничка Ана која ме научи да бројам, пишувам, читам...- Ангела

Мојот херој е мојата наставничка Славица Дабевска - Ќировска од училиштето Братство Миѓени во Тетово. Таа ме научи да читам

Моите херои од емисијата 5+ се Петко, Цветко, Мина и Виви затоа што се интересни ликови - Кристијан

Мојите херои се Петко и Мина затоа што не учат како да штедиме вода и струја и поздрав до Мина

Мојот херој е моето семејство кое што секогаш се грижи за мене и Мина и Петко кои што нè научија

Херој - не мора да биде некој што еднаш ќе ти помогне тој може постојано да ти помага и да

Mоите наставнички Валентина и Билјана ме научија за се и ме научија да не ги оставам електричните предмети да горат

На 20 март ми е роденден и сакам моите желби да ми се исполнат. Поздрав до Цветко, Мина, Пони, Виви,

Мојот херој е мојата мајка бидејќи ме сака и јас неа ја сакам - Лора.

Јас се викам Памуков Блаже и живеам во Струмица. Моите херои се моите родители и Петко и Мина

Мојот херој е мојата мајка. Таа ми помага во сè - Ване

Моите херои се Мина и Петко зошто ја смислиле песната „Немаме резрвна планете“

Мојот херој е Лионел Меси што оваа година даде 91 гол - Никола

Мојот херој е моето женско куче Фиби кое лае на сите луѓе кои помоинуваат по улицата бидеќи сака да не

Драг Петко, мојот херој е моето семејство. Тие ме заштитуваат од се и сешто. Но имам и едно папагалче кое

Мојот херој е Тоше Проевски што пееше на хуманитарни концерти-Теа

Мојот херој е мојата наставничка која нè учи на многу работи -Благој Јанев

Мојот херој е Петко, бидејќи се грижи за планетата Земја. - Драгана

Мојот херој е мојот татко ми помага во домашната и во англискиот јазик - Тамара

Мојот херој е мојот татко. Тој ми помага кога ја пишувам домашната задача. Поздрав до Петко, Мина и Цветко од

Еден ден јас на тестото по природни науки добив 3, но од што бев многу активен (дигав рака за да

По часот по математика ја ришив најтешката задача и наставничката ми стави 5+

Мојот херој е мојата другарка која ме фати пред да паднам и да се лизнам. - Александра

Мојот херој е Петко кој што ме научи на многу нови нешта :) - Нина

Мојот херој е мојата наставничка Марица која ме научи на многу работи.- Сандра

Мене ме инспирира играњето кошарка. Мои идоли се Тодор Гечевски и Коби Брајан. Навивам за МЗТ и Лејкерски. Ве поздравувам

Мојот херој е семејатвото Брзотрчкоски исто така и Мина Јасмина како што ја нарекува Петко - Ева Митреска од Прилеп

Јас се викам Бојана и сум VI одделение. Мојата сестра Бисера редовно ве следи и сите епизоди ги има гледано.

Денеска за првпат наставникот стави оценка во дневникот ама само една а тоа е мојата петка поздрав до Мојот најдобар

Имам само 2 години и мојот херој е Петко кој секој ден знае да ме насмее и да го задржи

Мојот херој е Кристијано Роналдо.Кога играм фудбал секогаш се трудам да ги направам неговите најпознати вежби - Христијан 10 год.Кочани

Моите херои сте вие 5+ вие нè научивте сè, како да ја чуваме планетата Земја, како да се храниме здраво,

Mоите херои се Петко и Мина кои нè научија да јадеме здрава храна, да не бидеме лоши, да се однесуваме

Мојите херои се моите родители, мајка ми која ме донела на овој свет и татко ми што се грижат за

Мојот херој е мојот татко кој е доктор.Кога ќе пораснам и јас сакам да бидам како него. Од Ивана 10

Јас сум Бојан.Одам во градинката Дизниленд која се наоѓа во Велес.Имам 5ипол години и сум ваш голем обожавател.Моите најдобри другарчиња

Јас се викам Матеа. Живеам во Велес.Учам во ООУ"Васил Главинов".Имам 4 најдобри другарки се викаат Ана, Леона, Моника и Ангела.Редовно

Јас се викам Анастасија ме викаат Ане. Живеам во Мислешево,Струга. Учав во основното училиште Јонче Крежески. Имам 4 другарки Симона

Мојот Херој е целата екипа од 5+ и мојот наставник по природни науки и техника, Методи Парцански бидејќи вие

Мојот херој е ракометарот Наумче Мојсоски - Дори 9 години

Мојот херој е чичко ми кој секогаш ме носи на фудбалски и кошаркарски натпревари - Филип

Мојот херој е McQueen - Бако 7 години

Мојот херој е мојот другар Хамза кој сака да се дружи со мене - Ана

Мојот херој е Фалкао кој игра за Aтлетико Mадрид кога ѓе пораснам сакам да бидам како него - Александар 10

Мојот херој е најдоброто и најубавото куче, кое се вика Петко Брзотрчковски!

Мојот херој е целата екипа од 5+ кој нè учи на се и сешто, но секако само наj добро...- поздрав

Мојот херој е Кристијано Роналдо. Еден ден и јас сакм да станам познат фудбалер коко него. - Христијан 10 години

Мојот херој е Роџер Федерер. Сакам и јас да станам познат тенисер како него. - Филип 11 години

Мојот херој е Петко, наставничката, книгата бидејќи ме учат многу поучни работи. Моите херои се сите тие што се богати

Моите херои се јунаците од 5+: Петко, Цветко, Мина и Чаки. Многу ги сакам бидејќи се смешни и интересни и

Мојот херој е исто така Петко, Мина и Цветко бидејки се многу интересни и Цветко е многу смешен, и Петко

Мојот херој е Петко бидејќи тој нè учи да правиме добри работи,а не лоши, што е здраво а што не

Мојот херој е мојата мајка, зошто таа ме родила и се грижела за мене. - Елена Николоска

Мојот херој е книгата,иако не е жива сепак таа кажува многу убави работи - Никола Јанакиевски

Пожарникарот Иле зошто го спаси малото маченце

Тетка Горде зошто засади 10 дрвца пред нашата зграда

Наставничката Васе зашто не` научи да читаме и пишуваме